«Як організувати для дітей літо
в умовах війни?»
Цьогорічні літні канікули для українських дітей - особливі. Травмовані подіями в країні, під час навчання школярі мали змогу хоча б частково переключити увагу на уроки. Проте на канікулах - багато вільного часу і як його правильно організувати в особливих, воєнних умовах - непросте завдання для батьків.
Дитячий психотерапевт із Луцька Віта Ковальчук у коментарі виданню ВСН дала поради, що потрібно знати дітям і їхнім батькам під час цьогорічних літніх канікул, які проходять в умовах війни:
«Основними є два пункти, які слід забезпечити малюкам: безпека та адаптація.
Щодо першого, то якщо на канікулах за дитиною хтось доглядає (їде в табір, до бабусі чи до інших родичів), це має бути надійний дорослий, який буде нею опікуватися. А ще – наявність у місці, де перебуває дитина, укриття і вміння добратися до нього.
Потрібно навчити, як діяти і реагувати у стресовий ситуації, наприклад, під час повітряної тривоги. Куди йти, що робити, кому телефонувати. Розробити алгоритм поведінки в певній ситуації: коли звучить сирена, якщо раптом вибух чи якась інша ймовірна небезпека. Наприклад: не пускатися ліфтом, йти сходами, взяти воду, йти в укриття, дзвонити батькам тощо. Все це слід пропрацювати з дитиною наперед.
***
Також із молодшими дітьми, де б вони не були під час канікул, слід перевірити, чи пам’ятають вони своє прізвище, ім’я та по-батькові, імена батьків, адресу, номери телефонів.
Юна психіка дуже гнучка, якщо їй дати простір, то вона самолікується і самопідтримується. Головне – дітям не заважати і не зупиняти. Якщо вони грають у війну, блокпости, поліцейських, сирени, укриття – це відбувається обробка психікою навантаження. Через гру і артспособи діти адаптовуються. Вони можуть ліпити війну, малювати тощо, цього не потрібно лякатися. Це навпаки добре, бо означає, що малюк пропрацьовує навантаження.
Скажіть: «Схоже, ти дуже сердишся і злишся через те, що життя так змінилося і прийшла війна. Тобі хочеться, щоб все закінчилося і була перемога. Ми віримо в наші Збройні сили».
Важливо – називати емоції, проговорювати те, що діти бачать. Так ми допоможемо їм адаптуватися і почуватися в безпеці.
***
Важливо пам’ятати, що малюки дошкільного віку орієнтуються на стан батьків. У якому стані дорослі – в такому будуть і вони. Тож багато залежить від того, як дорослим вдається налагодити свій емоційний стан і життя в умовах війни.
Щодо дітей віком 6-10 років, порада – не заважати. Не лізти з розмовами, але завжди підтримувати спілкування на теми, які вони самі починають. Для цієї вікової категорії слід обмежити перегляд новин, дозувати їхню кількість. Бажано знати, на що підписані діти в соцмережах. Контент буває дуже відвертий і травматичний, в тому числі – в офіційних джерелах.
Немає коментарів:
Дописати коментар