пʼятниця, 15 квітня 2022 р.

Дитина в соціумі

 Тема: «Вербна неділя»

Програмовий зміст: спонукати дітей виявляти цікавість до звичаїв свого народу, пов’язаних  із святкуванням Вербної Неділі; формувати національну свідомість дошкільників; розвивати мовлення, мислення; виховувати почуття любові до своєї землі.

Матеріал: гілочка верби, ілюстрації, відео.







Структура заняття

1. Ви сідайте тихо, діти,

Домовляйтесь не шуміти,

На занятті не дрімати,

Гарно так відповідати.

То ж гаразд часу не гаймо,

До заняття приступаймо!

2. Загадка:

Я пробуджую поля,

Наповняю ручаї

Та заквітчую гаї.

Кожен з вас мене впізна.

Відгадали? Я – …

(Весна)

3. Розповідь вихователя.

– Настала весна, і саме на цю пору припадає одне з найбільших свят – Свято Великодня або Паски. До свята готуються заздалегідь. Неділю, що передує святу, називають Вербовою або Вербною.

4. Розгляд ілюстрацій дерева верби, вербових гілочок, ілюстрацій.

5.Пропоную переглянути відео з легендою про вербу. https://www.youtube.com/watch?v=-W8a8KDFfBg

– Вербна неділя отримала багато назв – Цвітна, Квітна, Цвітоносна і Цвітоносія, Бична, Лозова, а в народі ще кажуть: Вербниця”.

Пропоную вам послухати ось таку історію.

Наближалося свято Пасхи і за тиждень до цього свята Ісус пішов в Єрусалим. В цей день Ісус в’їхав у ворота міста Єрусалима на віслюку. Його урочисто зустрічали городяни й кидали під ноги пальмові гілки – символ миру, спокою.

 У нас в Україні пальма не росте, а тому довелося нашим предкам обирати якесь інше дерево. І вибрали вербу. По-перше, це дерево першим зацвітає в Україні, сповіщаючи про настання весни. А по-друге, вербу здавна вважали захисницею від злих духів і всіляких бід, вона нібито мала властивість передавати здоров’я, силу та красу людині або тварині.

– Отож, як бачимо, в такий великий день люди зрізували гілки пальми, а в нас на Україні зрізують гілки вербиЛише в такі святі дні люди мають право зрізати гілки. А в будь які інші дні, просто так, не можна нищити дерева, природу і зокрема вербові гілки,  не тому що  верба є оберегом, а тому, що  належить до живої природи. А ви напевно вже знаєте чому не можна нищити природу!?

6. Фізкультхвилинка «Вербові котики»

7. Бесіда про освячення верби на Україні.

Діти, а ви знаєте, як в Україні святкують це свято? В цей день можна побачити багато людей, які несуть в руках гілочки верби, освячують їх у церкві. У Вербну неділю правиться Служба Божа. Священик одягає світлі ризи. А ви знаєте що таке ризи? ( це святковий одяг, який одягає священик для служби). Люди йдуть  до церкви несучи гілки верби. Після Служби Божої священик благословляє галузки дерев, скроплюючи їх свяченою водою. Коли верба вже посвячена священиком, діти один перед одним стараються встигнути проковтнути по кілька «котиків». Котики – маленькі брунечки, які покриті сіро-білим мохом.  За народними переконаннями, ці свячені «котики» вбережуть горло від хвороби. А ще прикрашають ними свій будинок, ходять в гості і дарують їх один одному. Йдучи після служби додому, люди, вітаючись з іншими людьми, легенько, не боляче, б’ють один одного промовляючи певні слова.

Не я бˊю  – верба б’є, 

За тиждень Великдень,

Недалечко червоне яєчко.

–  Молоді хлопці та дівчата б’ються  свяченою вербою, ще біля церкви та дорогою додому, б’ючись промовляють таке вітання.

Будь великим, як верба,

А здоровим, як вода,

А багатим, як земля!

– Молодці.

8. Підсумок. Ось і підійшло наше заняття до завершення.  Діти про що ми сьогодні говорили? Як ви вважаєте, чи варто знати традиції свого народу? Чому?

 

Немає коментарів:

Дописати коментар

Місячник цивільного захисту

      Пам’ятка                                 для батьків та дітей щодо      збереження життя і здоров’я дітей     ЗМ ІСТ   Вст...